Éveken át a Prémium Magyar Állampapír számított az egyik legjobb lakossági megtakarítási lehetőségnek, mert valós, inflációt meghaladó hozamot kínált a befektetőknek. Nyújt-e most a PMÁP infláció feletti lehetőséget, érdemes-e 2025-ben ebben tartanunk a megtakarításainkat?
A Prémium Magyar Állampapír újdonsága az volt bevezetésekor, hogy az állampapírok közül egyedüliként infláció felett kínált valós hozamokat. Kezdetben még 6 % kamatprémiumot is adott az éves átlagos infláció mértéke felett, amit folyamatosan csökkentett az ÁKK. De az igazán nagy érdeklődés akkor indult meg az állampapír iránt, amikor meglódult az infláció is, és a befektetőket a 16-18 százalékos kamat ígérete csábította. Az elmúlt három évben ez a papír szinte letarolta a lakossági befektetési piacot. Ma körülbelül 7 ezer milliárd forint a teljes PMÁP-állomány, ami a lakosság kezében lévő összes állampapírnak a felét jelenti.
Nem véletlen, hogy a PMÁP iránti érdeklődés éppen 2025 elején nőtt meg újra. A sajtóban valóságos kamatfizetési lázról olvashattunk. A fokozott érdeklődés elsősorban a 2033/I jelű sorozatnak szólt, mely januárban 17,85 százalékos kamatot kínált a tulajdonosoknak. A kamatfizetéseken felül, a lejáró papírokkal körülbelül 1800 milliárd forint keresi a helyét, így erőteljesen megindult a harc is ennek a befektethető pénzmennyiségnek az megszerzéséért.
Tartsuk-e meg a meglévő Prémium Magyar Állampapírt?
A PMÁP jellege változatlan maradt, azaz az éves infláció mértékét fejelik meg egy kamatprémiummal. A valós, infláció feletti hozam így valójában nem a látványos 16-18%, hanem az a 0,25-1,5 százalék, amit kamatprémiumként rátesznek. Ezzel együtt látványos visszaesésnek tűnik, hogy a korábbi évek 16% körüli kamatozása után idén 3,95-5,2 százalékot lehet maximum hozamként elérni.
Ez a látványos visszaesés biztosan megtizedeli az állampapír állományát. A visszaesés mellett viszont azért érdemes ezeket a papírokat visszaváltani, mert egyszerűen van jelenleg jobb alternatívájuk. Mind a Bónusz Magyar Állampapír, mind a jelenleg 6,5%-os FIXMÁP jobb kamatozást biztosít.
Ne feledjük azonban, hogy ha lejárat előtt adjuk el a papírt, akkor nem a teljes névértékhez fogunk hozzájutni, hanem körülbelül annak 99%-át fizeti csak ki az Államkincstár. Ezzel az egyszázalékos veszteséggel is érdemes lehet kalkulálni mielőtt átülnénk a 6,5%-os FIXMÁP-ba. Tehát ha nagy inflációt várunk, akkor lehet érdemes lehet egy 1,5%-os PMÁP megtartásán is elgondolkozni. Az ennél gyengébb, például csak 0,25%-os prémiummal rendelkező papír eladásán azonban sokat nem gondolkoznék.
A PMÁP vitathatatlan előnye maga a konstrukciója: az, hogy nem konkrét fix kamatot adnak meg, hanem a mindenkori infláció feletti hozamra számíthatunk. Így hosszabb távon akkor lesz kifizetődő, ha újra hosszabb távon erősödni kezd az infláció.
Megtartani tehát leginkább akkor érdemes, ha több évre előre szeretnénk afféle vésztartalékként biztonságba helyezni a megtakarításunkat.
Rövidtávú szemlélet esetén, ha a pillanatnyi hasznot szeretnénk maximalizálni, akkor viszont irány a visszaváltás, és mehet a Bónusz Magyar Állampapír vagy a FIX Magyar Állampapír. Ebben az esetben még azon is érdemes elgondolkodnunk, hogy hol váltjuk vissza a papírt. A Magyar Államkincstár 99%-ot fizet, kereskedelmi bankok ennél rosszabb árfolyamot kínálnak: van 98,5 és 98 százalékos visszavételi ajánlat is. Ilyen esetben érdemes a papírt előbb áthelyezni (értékpapír transzfer) az Államkincstárhoz (ez egy olyan folyamat, mintha “átutalnánk” az értékpapírt a bankunktól az Államkincstárhoz. A folyamat végrehajtásával az értékpapírszámlánkat ma kezelő bankot kell megbízni. Az áthelyezésnek is van némi költsége, ezt is vegyük figyelembe a döntés előtt!).